Блог за когнитивни науки и други љубопитности

Патувања

Airplane

2014 година ќе остане запаметена по неколкуте трагични авионски несреќи кои се случија во период од само половина година. Во изминатите четири месеци, Malaysia Airlines изгуби два авиона во кои загинаа вкупно 537 патници и членови на екипажот. Првиот лет MH370 мистериозно исчезна над Индискиот океан, додека вториот MH17 беше…

Kobe Fireworks

Секоја година градот Кобе организира едночасовен огномет во Август. Привлекува огромент број туристи и најверојатно сето тоа чини стотици илјади евра. За жителите на градот тоа е прекрасна приредба и одличен начин да се помине топлата јапонска вечер. Авторски права за насловната фотографија: trainbuffer – http://flic.kr/p/fnf933

Сместен во срцето на најголемиот остров наречен Хоншу, од архипелагот острови на Јапонија, Токио дише со гради на вистински метрополис. Дванаесет милиони жители сместени во грандиозни бетонски зданија, истовремено ви причинува восхит и илузија. На прв поглед, тоа е развиен економски центар кој ја води светската економија, но ако постоите…